Zbytečnosti, co nutně potřebujeme

26. srpna 2018 v 9:27 | Mišule |  Téma týdne pro Zero Waste
Všichni to známe, máme doma nějakou věcičku, která se může zdát zbytečná. Ale pro nás je nezbytná. Dnes se nechci vyjadřovat k tomu, zdali je to skutečně zbytečnost nebo nikoli. Dnes vám představím alternativy, které dělí společnost na dvě části - zbytečnosti X nutnosti.

1. Brčka
Pokud se budete bavit se zarputilým odpůrcem brček, uslyšíte věty typy "to neumíš pít bez brčka?" "cucáš to, jak malé mimino" apod. Naopak někteří z nás si bez nich neumí představit život. Ono to smoothie chutná prostě jinak z brčka Mrkající. A proto vám představuji alternativu k plastovým brčkům.
 • Kovová brčka
  Ta používám i já, jsou skvělá, nerozbitná a dají se omývat i v myčce. Jediná jejich nevýhoda může být při pití teplých nápojů, kdy přejímají teplo, a proto jsou na dotyk také teplá.
 • Bambusová brčka
  Ta jsou další alternativou k plastovým brčkům. Jsou snadno rozložitelná. Jakmile doslouží je možné je hodit jednoduše na kompost. Za jak dlouho na kompostu skončí záleží na tom jak často je používáte.
 • Skleněná brčka
  Nedávno jsem objevila i skleněná brčka s různými obrázky. Pro někoho můžou být naprosto skvělá, já bych je určitě nedávala malým dětem, které by se mohli pořezat o sklo v případě rozbití.

2. Vatové tyčinky
Vatové tyčinky se u nás nejvíce používají na čištění uší, i přesto, že je na obalu uvedeno "nepoužívat k čištění uší" Smějící se. Nicméně jsou pro většinu obyvatel nezbytností. Hygiena je určitě důležitá, ale i tady existují alternativy, pro snížeí odpadu v domácnosti.
 • Papírové
  Papírové vatové tyčinky jsou dobře recyklovatelné a dají se sehnat v drogerii za rozumnou cenu. Musíte však odělit vatu od papírové části před vyhozením. Pokud je však papírová část z recyklovaného papíru a je hnědý, pak je můžete i kompostovat.
 • Bambusové
  Bambusové vatové tyčinky jsem moc často v regálech neviděla. Ale na trhu existují a je možné je velmi dobře kompostovat.
 • Silikonové
  Další alternativou jsou elektrické čističe uší se silikonovými nástavci na čistění uší. Nástavce jsou omyvatelné a pokud jeden doslouží jednodušeho ho vyměníte.
 • Homemade
  Pro ánce doma dělaných věcí, tak aby nepodporovali velké korporáty je také možnost vyrobit si vlastní vatové tyčinky. Stačí mít doma párátko/špejli a vatu. Tato varianta je opět kompostovatelná.
3. Mikrotenové sáčky
Každý z nás je zná. Někdo je používá, někdo už od nich odstupuje. Opět dělí společnost na dvě části. Na ty, kteří si mikrotenový sáček berou i na jeden banán a na ty, který je odsuzují. Sama používám alternativy, ale když jsem v obchodě a potřebuji brambory a nemám u sebe látkový pytlíček, vezmu si ten ingelitový. Avšak ukážu vám, jak je ve svém životě minimalizovat.
 • Ovoce a zelenina bez sáčků
  Ne všechnu zeleninu a ovoce musíte dávat do sáčku. Pokud si berete jen menší množství, tak sáček není potřeba. Některé ovoce a zelenina má slupku, kterou stejně nejíme a navíc snad každý z nás ovoce a zeleninu omývá před konzumací.
 • Látkové sáčky
  Pokud si však nemůžete pomoc můžete nosit látkové sáčky. Můžete si je koupit, nebo vyrobit. Fantazii se meze nekladou. Jednoduchý návod jak si ušít vlastní pytlíček najdete zde.
 • Opakované použítí
  Jestliže používáte mikrotenové sáčky určitě máte doma poličku nebo skříňku, která je plná jednou použitých mikrotenových sáčků. Zkuste si je vzít příště s sebou do obchodu a použijte je jednoduše znovu Usmívající se.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama