Srovnání nákupu

14. června 2018 v 11:53 | Mišule |  Rady, tipy, triky
Nejčastějším argumentem lidí, kteří chtějí přesvědčit ostatní k životnímu stylu zero waste, je že zero waste lifestyl je výrazně levnější. Ale je to skutečně pravda?


Pokud kupujeme v rámci životního stylu zero waste oblečení, elektroniku a podobné věci z druhé ruky, pak ano, z tohoto hlediska je skutečně zero waste levnější, než když neustále kupujeme nové a nové výrobky. Nebo můžete zkusit SWAP a nebude vás to stát vůbec nic! Usmívající se

Nicméně nejčastěji kupujeme potraviny. Na takovém nákupu poznáme, zdali jsme utratili hodně, či nikoli, protože více méně kupujeme stále stejné výrobky.
Rozhodla jsem se tedy udělat srovnání cen v supermarketu, který mám nejblíž a bezobalového obchodu, do kterého chodím nejčastěji.
Jednotlivé potraviny jsem rozdělila do několika kategorií:
  • Základní potraviny
  • Mléčné výrobky + vejce
  • Mouky, oleje, ocet
  • Koření, cukr + věci na pečení
  • Přílohy, luštěniny
  • Vegan výrobky
  • Něco navíc
Základní potraviny

Mezi základní potraviny jsem zařadila černý čaj a bezlepkový chléb. Vím, že v BezObalu mají chléb i z mouky, která obsahuje lepek, ale bohužel jsem nikde nenašla cenu (ani si jí napamatuju), tak pro srovnání jsem zařadila bezlepkový chléb.

*Ceny v tabulkách jsou uvedny v Kč/kg

Černý čaj i chléb jsou dražší v BezObalu než běžně dostupné produkty v supermarketu. Samozřejmě v supermarketu najdete i dražší černé čaje - záleži na značce. V BezObalu máte jednoduše jeden černý čaj.

Mléčné výrobky + vejce

*Ceny v tabulkách jsou uvedeny Kč/kg, Kč/l, Kč/ks

Mléčné výrobky jsou v BezObalu nabízeny ve vratném zalohovaném skle a garantují, že jsou to výrobky z farmy. Takovou informaci v supermarketu neseženete. A pokud ano, nejsem si jistá zdali je věrohodná. V kategorii mléčné výrobky je opět draho hlavně v BezObalu. Zaujala mě hlavně položka mléko s 3,5 % tuku, kde se nejedná o BIO produkt (jak uvádí ceník na stránkách BezObalu). Mléko v obchodě v PET lahvi stojí 28 Kč/l, to je o 12 Kč levnější. Podívala jsem se i na cenu BIO mléka, které na obalu uvádělo "BIO čerstvé mléko", ale bylo v tetrapacku, nicméně stálo 22 Kč/l. (Bez slevy)
Vejce v BezObalu opět pochází z farmy. V supermarketu jsem hleděla na cenu vajec nejvyšší jakosti, a která nebyla z klecového chovu.
Ani jedno máslo v supermarketu nedosáhlo 85 % tuku, nejvyšší procentu tuku (84 %) dosáhlo farmářské máslo za 275 Kč/kg. V tomto případě vede jednoznačně obchod BezObalu. Pokud však nehledíme na procenta tuku, ani odkud pochází, pak najdeme v supermarketu i máslo za 200 Kč/kg.

Mouky, oleje, ocet

*Ceny v tabulkách jsou uvedeny Kč/kg, Kč/l

Co se týče hladké a polohrubé mouky v BIO kvalitě, tak se cenově příliš neliší od supermarketu. Dokonce jsou nepatrně levnější. Naopak pokud nelpíte na BIO produktech seženete kilo mouky i za 11 Kč. Naopak oleje jsou výrazně dražší. Slunečnicový olej, který je v českých domácnostech asi nejčastěji využíván, je 8 x dražší pokud si ho stočíte do vlastní lahve. (A nejedná se o BIO produkt)
10% ocet kvasný lihový v obchodě nesežete, nejvyšší najdete 8% ocet kvasný lihový a litr seženete za 8 korun.

Koření, cukr + věci na pečení

*Ceny v tabulkách jsou uvedeny Kč/kg

V kategorii koření najdete základní koření, které poměrně často využívám. V BezObalu najdete pouze mořskou sůl, která je jen o pár korun dražší než mořská sůl ze supermarketu. Pokud však nepotřebujete mořskou sůl, ale stačí vám obyčejná, pak jí v supermarketu koupíte za 4 Kč/kg. Pepř v BezObalu mají pouze celý (mletý prostě neseženete) a vychází opět výrazně dráž než ze supermarketu. Ostatní koření v BezObalu mají jednotnou cenu za kilo, a to 790 Kč. V supermarketu jsou ceny různé. Prášek do pečiva ani kukuřičný škrob nesezežete v BIO kvalitě v supermarketu. Těžko tedy porovnávat.

Přílohy, luštěniny

*Ceny v tabulkách jsou uvedeny Kč/kg

Velmi mě potěšilo, že bulgur je v BezObalu výrazně levnější než v supermarketu. Naopak z rýže už tak nadšená nejsem. Dlouhozrnnou rýži navíc v supermarketu neseženete. I přes pár pozitivních položek ve prospěch BezObalu vychází nákup luštěnin a příloh v supermarketu levněji.

Vegan výrobky

Protože se momentálně snažím do svého jídelníčku zahrnout i veganské výrobky, mrkla jsem se i na ceny sojových nudliček a tofu v přírodní podobě.

*Ceny v tabulkách jsou uvedeny Kč/kg

Na dvou produktech lze těžko konstatovat zdali jsou veganské výrobky všeobecně levnější v BezObalu nebo supermarketu. Nicméně, kdybychom vzali od každé potraviny kilo, stále je cenově levnější supermarket.

Něco navíc

Poslední kategorií je "něco navíc", kam jsem zařadila čokoládu na vaření, džemy které na těchto cenách začínají (všude mají několik druhů) a neloupané mandle, ze kterých si vyrábím rostlinné mléko.

*Ceny v tabulkách jsou uvedeny Kč/kg

Supermarket nižší cenou opět vyhrává.

Podtrženo, sečteno nákup velmi podobných potravin ve stejném množství vyjde v supermarketu levněji. Ale je to opravdu to, co chceme a potřebujeme? Opravdu jsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat ty nejlevnější potraviny? Levné potraviny jsou často plné všeho jenom ne toho, co tam má být. Navíc musím uznat, že od té doby, co se snažím redukovat svůj odpad jsem nebyla nemocná - je to kvalitnějšími potravinami?
Navíc pokud žijeme aktivně zero waste, pak máme nákup naplánovaný a koupíme jen to, co skutečneme potřebujeme - tudíž v obchodě neutrátíme více než musíme.

Na závěr malé shrnutí v podobě výhod a nevýhod nákupu v supermarketu a v BezObalu.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama