Pět zásad k méně odpadu

2. června 2018 v 14:00 | Mišule |  Téma týdne pro Zero Waste
Ve svém životě se snažím o minimální produkci svého odpadu. Ideálem je produkce nulového odpadu, což však zatím není v mých silách. Začala jsem o mé téměř bezopadové domácnosti psát blog a mými pěti nej se stala pyramida Bei Johnson, která mi dopomohla výrazně snížit mou produkci odpadu.

Prvním krokem k méně odpadu je ZAMÍTNUTÍ. Tedy odmítat takové věci, které ve svém životě nepotřebujeme - reklamní letáky v metru, dárky zdarma, vzorky zdarma apod. Bez takových věcí se sníží velmi rychle množství odpadků ve vašem koši. O tom, jak je občas těžké zamítnout zbytečnosti, které Vám darují blízcí, čtěte tu.

Druhým krokem je REDUKOVÁNÍ. To znamená zdredukovat v domácnosti ty věci, které nepoužíváme a jen nám leží doma. Jasně, někdo může namítnout, že ale jednou za čas vše, co má doma potřebuje. To je možná pravda, ale opravdu potřebujute doma tavící pistoli a dokupovat do ní neustále náplně, když si jí můžete půjčit od kamaráda, známého a za půjčení ho pozvat na pivo? Mrkající

Ve třetím kroku je dobré ZUŽITKOVATto, co nebylo možné zamítnout nebo zredukovat. Prostě to, co už máme většinou doma. Třetí krok by se dal také nazvat jako "znovupoužití" nebo "upcycling", kdy staré věci dosloužily svému původnímu účelu a je možné je využít jinak. Z rozbitého hrníčku vytvořit designový květináč, ze starého nemodního trička ušít látkovou tašku nebo pytlíček na ovoce a zeleninu.

To, co nemůžete zužitkovat až v předposledním kroku je nutné ZRECYKLOVAT. Recyklace je v tomto případě až téměř na posledním místě pyramidy, a to proto, že životní styl ZERO WASTE není o tom, abychom více recyklovali, ale abychom PŘEDCHÁZELI vzniku odpadu, a právě díky tomu budeme recyklovat méně a méně.

Posledním pátým bodem pyramidy je KOMPOSTOVÁNÍ. Sem patří biodpad a rozložitelné zbytky. Je nutné vybrat vhodný kompost nebo popelnici na bioodpad, která bude vyhovovat právě vám. Jak na kompostování ve městě, čtěte zde.

A když není možné ani jeden z pěti kroků, pak se stává daná věc odpadem a je nutné je vyhodit do koše. Sama jsem svůj odpad snížila v průměru na 2 kg měsíčně. (Průměrný člen české domácnosti vytvoří něco málo přes 27 kg odpadu měsíčně). Bea Johnson se svou čtyřčlenou rodinou a psem vytvoří jednu zavařovací sklenici odpadu ročně.

Ze začátku je životní styl ZERO WASTE náročnější a je občas potřeba vystoupit (jak se řiká) ze své komfortní zóny, avšak stojí to za to - ušetříte si hromadu času (fakt nemám do čeho píchnout Smějící se), vaší peněženku v náročnějších investicích a zároveň budete mít ze sebe dobrý pocit.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Atheira Atheira | Web | 3. června 2018 v 10:14 | Reagovat

Někteří lidé mají problém s tím ten odpad i třídit, natož aby se ho snažili produkovat co nejméně.
Je to hezká myšlenka. Snažím se třídit i nějak redukovat celkový počet a je fajn, že se o to snaží stále víc lidí, většina je ale pořád někde úplně jinde, protože si pořád myslí, že ta hromada plastů, které už není kam dávat, a všechny ty věci kolem, se jich přece netýkají.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama