Červen 2018

Hluboko do popelnice VI.

30. června 2018 v 18:14 | Mišule |  Hluboko do popelnice
Pořád mám dost času, je teprve půlka měsíce.... najednou státnice a konec měsíce je tu.
Byl to náročný měsíc. Plný analyzování, zkoumání a učení se. Jak se náročnost měsíce podepsala na objemu mého vyprodukovaného odpadu?

Veganské dilema

18. června 2018 v 8:21 | Mišule |  Rady, tipy, triky
O zero waste životním stylu často mluvím s ostatními a tyto konverzace mě velmi baví. Je to tím, že mě neustále nutí přemýšlet nad tím, jak je to správně. I proto mi nedalo a provedla jsem průzkum ohledně cen potravin v supermarketu a v bezobalovém obchodě. Článek si můžete přečíst tady.

Poslední výměna názorů mě dovedla k zamyšlení se o veganském stylu života, ten úzce souvisí právě s životním stylem zero waste. V tomto článku se nechci zabývat tím, zdali je humální či nehumální zabíjet zvířata. Každý je veganem z jiného důvodu a každý někdy začínal. Také se nechci zabývat vlivem veganské stravy na zdraví a trávení člověka. Chci se jen zamyslet nad zdroji využívané při konzumaci masa a zdroji při veganském stylu stravování.

Mytí nádobí III.

16. června 2018 v 17:40 | Mišule |  Moje bezodpadová domácnost
Další díl jak na čisté nádobí z myčky s minimem odpadu je tu!

Srovnání nákupu

14. června 2018 v 11:53 | Mišule |  Rady, tipy, triky
Nejčastějším argumentem lidí, kteří chtějí přesvědčit ostatní k životnímu stylu zero waste, je že zero waste lifestyl je výrazně levnější. Ale je to skutečně pravda?

Bez odpadkového koše

12. června 2018 v 7:43 | Mišule |  Téma týdne pro Zero Waste
Moře je plné plastů. Konzumujeme plastové ryby. Skládka v Ďáblicích je zavřená, protože se naplnila její kapacita. A proto se snažím ve své domácnosti minimalizovat vytvořený odpad. Nejde jen o to kolik kusů jednorázových obalů mám v odpadkovém koši, ale za snižováním odpadu stojí i zdroje při výrobě věcí, které doma používám.

Brokolicovo - sýrové kuličky

9. června 2018 v 10:38 | Mišule |  Vaření ze zbytků
Vždy když dělám mandlové mléko zbydou mi rozmixované mandle v plátýnku. Jejich využití je různorodé, napřiklad se dají využít do korpusu při pečení.
Jenže neustálé pečení koláčů a dortů nevyhovuje mým chuťovým buňkám a touze neustále zkoušet něco nového. A proto jsem objevila nový recept jak rozmixované mandle využít!

Brokolicovo - sýrové kuličky


Dilema v nakupování

7. června 2018 v 8:51 | Mišule |  Rady, tipy, triky
Bezobalové nakupování mě baví. Prodavačky chválí barevné pytlíky na zeleninu. S řezníkem vždycky příjemně pokecám. Avšak některé potraviny stále kupuji v klasickém supermarkatu a v obale. Spousta věcí v bezobalovém obchodě je enormě předražená, jako třeba rýže, o které už jsem psala. Některé věci naopak nejsou v bezobalovém obchodě vůbec k dispozi, jedná se hlavně o mléčné výrobky, jako je zakysaná smetana apod.

A co dělat když už se nacházím v supermarketu? Vždy ve mě začne hlodat červíček v oddělení, kde mají věci ve slevě z důvodu konce data spotřeby. V tomto oddělení se nachází i věci, které běžně kupuju a umím je sehnat bez zbytečných jednorázových obalů. Zároveň se však zajímám o problematiku plýtvání jídlem a je mi naprosto jasné, že tyto věci skončí v popelnici za supermarketem.

Situace není dokonalá. Vždy vzniká nějaký odpad (minimálně ten při výrobě). Uvědomuji vše, co stojí za tím, aby se jídlo dostalo na můj stůl. A má skončit v popelnici za supermarketem? To se mi prostě nelíbí! Tím, že koupím věc ve slevě, světové plýtvání jídlem lehce omezuji. Avšak moje zero waste oči musím zavřít. V tu chvíli vím, že při koupi takové věci ve slevě jsem podpořila prodej v obalech - i věci, které obal vlastně nepotřebují. Moje produkce odpadu se v takovou chvíli zvýší. A nejde jen o ten obal navíc v mém odpadkovém koši, ale jde i o to, kolik zdrojů je potřeba na výrobu daného obalu.

Koupit, či nekoupit? To je oč tu běží. Volíme každý den, volíme korunou, kterou dáme obchodníkovi. Když u obchodníka utrácíme peníze, říkáme tím "ano, takhle to chci", "tohle se mi líbí a budu to podporovat".

A co vaše nákupy, při kterých se snažíte minimalizovat zbytečné jednorázové obaly? Usmívající se

Domácí balkánský sýr

5. června 2018 v 17:48 | Mišule |  Vaření ze zbytků
Všude se roztrhl pytel s čerstvými jahodami, což mě inspirovalo k tomu, abych uvařila jahodový knedlíky. K podávání se servíruje trvdý tvaroh jako posypka. Balení tvrdého tvarohu je velké a mě vždy po sladkých knedlících zbyde. Co s ním, aby neskončil v koši?

Balkánský sýr!


Pět zásad k méně odpadu

2. června 2018 v 14:00 | Mišule |  Téma týdne pro Zero Waste
Ve svém životě se snažím o minimální produkci svého odpadu. Ideálem je produkce nulového odpadu, což však zatím není v mých silách. Začala jsem o mé téměř bezopadové domácnosti psát blog a mými pěti nej se stala pyramida Bei Johnson, která mi dopomohla výrazně snížit mou produkci odpadu.