Hluboko do popelnice IV.

1. května 2018 v 6:46 | Mišule |  Hluboko do popelnice
Konec měsíce, dalších 30 dní za mnou. Což znamená, že je opět na čase dojít s košem.


Tentokrát se moje domácnost rozšířila o jednoho člověka a najednou je trochu složitější korigovat domácnost bez odpadu. Víme, že průměrný člen české rodiny vyprodukuje 27 kg odpadu měsíčně. Vzhledem k tomu, že se moje domácnost v podstatě rozšířila o jednoho člena, pak při porovnávání budu vycházet z dvojnásobku, tedy z 54 kg odpadu na domácnost.

Mluvím poměrně často o zero waste a všichni mě respektují, ale než se naučí jednotlivým základním navykům jako já, bude to chtít chvilku času. Opět bude více odpadu než minulé měsíce, ale cílem do konce roku, bude jejich snižování! Usmívající se

V plastech se tentokrát nachází kelímky od smetany, igelity od bonbonier a pár igelitových pytlíků, plastové lahve od přípravků na čištění a nádoba od mletého masa. (To můj řezník bohužel nemá, takže jsem ho koupila klasicky v supermarketu. Celkem to dělá 323 g. Mírně vzrostly od minulého měsíce, ale jen o 100 g.

Papíry se naopak mírně snížily od minula - obaly od těstovin, papírové části od bonbonier, poznámky, seznamy na nákupy, obálky, oboustranně popsané papíry. Je to taková klasika, i při dvou lidech je možné snižování. Usmívající se Celkem váží 421 g.

Ve směsném odpadu se nachází nerecyklovatelné zbytky - kosti z vařeného masa, tentokrát hlavně ryb, menší podíl oproti minulým měsícům tvoří akorát hygienistické potřeby. Směsi jsme vytvořili 293 g, což je zhruba o polovinu méně než minulý měsíc!

Tento měsíc se neobešel bez skleněného odpadu v podobě lahví od vína. Bohužel v naší zemi od 1. 1. 2018 platí zákon, dle kterého se nesmí víno stáčet do vlastních, a proto mi přijde lepší koupit víno ve skle a nikoli stáčené do plastu. Sklo lze totiž velmi dobře recyklovat pravděpodobně až nekonečněkrát. Skleněného odpadu bylo 1388 g.

Také jsem dopotřebovala ze zásob pěnu na holení a její obal jsem hodila do popelnice na kovové obaly, tento obal vážil 192 g.
Dále jsem roztřídila tetrapack od dvou smetan a tvořil 38 g. Stále váhám zdali kupovat smetanu v plastu nebo v tetrapacku. Ani jedno není zero waste, ale co je menší zlo? Ze smetany vařím hodně a ráda. Stále hledám obchod, kde by prodávali smetanu ve vratném skle - ideálně.

Celkem domácnost tedy vytvořila 2655 g. To jsou téměř 3 kila. Zatím je to nejvíc od začátku roku, ale tento měsíc jsme doma byli dva a a tudíž je výsledek skvělý v poměru na český průměr. Usmívající se.

A jak si vedete vy?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama