Experiment

27. února 2018 v 12:46 | Mišule |  Rady, tipy, triky
Mezi skupinou lidí, kteří se zabývají bezodpadovým životem se hodně často vyskytuje téma balené salátové okurky. Určitě jste už někdy kupovali salátovou okurku ve všech možných supermarketech.

Na toto téma jsem se rozhodla udělat experiment. Pojďme se na ně podívat zblízka.

Ve skupině zero waste smýšlejících lidí si myslíme, že není nutné okurky balit - ale možná máme zkreslené vnímání reality. Jak to tedy je?

V rámci svého experimentu jsem se rozhodla řetězcům Albert, Billa, Penny a Tesco položit jednu otázku. "Z jakého důvodu balíte salátové okurky do plastového obalu?"

Otázku jsem poslala na veřejně dostupné e-maily řetězců v sobotu v ranních hodinách. Na odpovědi všichni dostali čas do konce následujícího pracovního týdne. Všechny řetězce však odpověděli velmi rychle, a proto není nutné čekat do konce týdne.

Odpovědi byly následující:
Jako první (dokonce za necelou hodinu!) odpověděl Albert, který zaštiťuje Ahold.
  • Okurky jsou baleny v plastovém obale pro udržení čerstvosti.
Jako druhý odpověděla paní vedoucí z Billy v první pracovní den.
  • Okurky se vozí ze Španělska, kde mezi dobou sklizně a dodání na prodejnu uplyne 4-5 dní. Plastový obal zabraňuje předčasné ztrátě vody a následné dehydrataci. Vyjímkou může být zboží z Holanska a nebo v létě od český pěstitelů.
Jako třetí odpověděli z Penny. Ti uvedli hned dva důvody.
  • Zajištění delší čerstvosti
  • Odlišení od salátových okurek z ČR, které jsou bez plastového obalu
Jako poslední odpověděli z Tesca. Jejich odpověď trvala nejdéle, protože mě nejprve zařadili do pořadníku a následně můj dotaz předali kompetentní osobě.
  • Obal udržuje delší čerstvost a zabraňuje brzké dehydrataci.

Albert se vyjádřil velmi stručně. Billa odpověděla poměrně obsáhle a svítá naděje na regionální okurky, dokonce i bez zbytečných plastů, stejně tak u Penny. Na druhou stranu musím podotknout, že jsem ani přes léto neviděla salátové okurky nebalené ani v jednom z řetězců.

Je tedy jasné, že za takovýchto podmínek, kdy okurka k nám do Čech cestuje skoro týden, prostě potřebuje plastový obal. A je jen a jen na nás zda-li se rozhodneme kupovat okurky ze zahraničí, místo těch našich, které jsou ale dostupné pouze v letních měsících. Zas na druhou stranu, opravdu potřebujeme v zimě konzumovat salátové okurky?

Volíme každý den, volíme svou korunou!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama