Hluboko do popelnice I.

31. ledna 2018 v 13:34 | Mišule |  Moje bezodpadová domácnost
Prozatím moje domácnost není 100% bezodpadová. Přeměnit domácnost na bezodpadovou chvilku trvá. A k tomu mi dopomůže analýza mých odpadků, které odnesu vždy na konci měsíce.

Za měsíc leden jsem vytvořila celkem 1787 g odpadu. Průměrná česká čtyřčlenná domácnost za rok vyprodukuje 1 300 000 g (1,3 tuny). Tudíž jeden člen rodiny vyprodukuje 325 000 g odpadu za rok. Z čehož vyplývá, že průměrný člen rodiny vyprodukuje za měsíc 27 083 g. To jsou obrovská čísla! (Zdroj: https://www.samosebou.cz/2018/01/23/ceska-rodina-vyprodukuje-za-rok-tunu-odpadu/ a následné jednoduché dělení)

Z toho bylo 400 g papíru, 583 g plastů, 770 g komunálního. Také jsem vytvořila odpad v podobě tetrapacku od sojového mléka (34 g).
Během tohoto měsíce jsem nevytvořila žádný odpad v podobě skla, protože se všechny skleničky snažím využít i jinak. Případně je daruju tomu, kdo je potřebuje.

Papírového odpadu bylo nejméně. A co tvoří můj papírový odpad? Převážně papírové sáčky a obaly od čajů - ano stále mám zásobu sáčkových pytlíčků. Jakmile dopiju svojí zásobu čajů, těším se na čaje na váhu, do krásných nádobek. Také se v tomto koši nachází papírové obálky, které mi přišly poštou. Dále nákupní seznamy - využívám tak menší papírky, které se mi nastřádají doma (ústřižky apod.). V dnešní elektronické době lze však nákupní seznam sepsat do mobilu a tím být více zero waste :).

V odpadkovém koši na plast se nachází igelitové pytlíky od masa z mrazáku. Dále několik plastových obalů od cizrny, čočky apod., které jsem měla v zásobách. Také jsem si nechtěnou nehodou rozbila plastovou dózu na mouku, nešla jakkoli opravit a tudíž jsem se jí zbavila. Dále bylo nutné vyhodit kartáček na zuby. Několik jednorázových plastových obalů od pamazánek a paštiček z vánoc, které jsem dostala darem.

Nejvíce jsem vytvořila směsného odpadu (770 g). V komunálním odpadu se tento měsíc nachází obaly od koření, kosti od masa (vegan ani vegetarián se ze mě v nejbližší době nestane), šňůrky od čajových sačků, účtenky z termoplastu, který nelze recyklovat. Stejně tak štítky z nákupu zeleniny a ovoce na váhu. Dále zbytky hygienických potřeb jako jsou vložky, tampony, odličovácí tampony. Toto vysoké číslo komunálního odpadu mě velmi překvapilo.


A proto je nezbytné říct si, kde a jak ho snižovat - tedy v příštím měsíci se v něm nebudou nacházet obaly od koření (to bude asi největší část odpadu). Dále je možné pořídit si kompost vhodný pro zbytky od masa, případně kosti darovat pejskařům (pokud ovšem je to pro pejsky vhodné - musela bych ověřit).

Přímě mě překvapilo, že je velmi pod průměrem tvořeného odpadu českými rodinami. Jupí! Ale stále nemám vyhráno - je potřeba snížit komunální odpad. Ten budu tvořit ještě dlouho - zásobu hygienických potřeb mám opravdu velkou a mám trochu dilema, zda-li hygienické potřeby darovat a pořídit si menstruační kalíšek a pratelné odličovací tamponky. Tak jako tak ten odpad vznikne, jen jinde. Nerozhodný

Celý rok budu zpracovávat odpad i graficky a výsledný graf zveřejním na konci tohoto roku.

A kolik odpadu vyprodukujete za měsíc vy sami?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama