Domácnost bez odpadu

4. ledna 2018 v 14:00 | Mišule |  Rady, tipy, triky
Domácnost bez odpadu je kniha od americké autorky Bei Johnson. Je původem z Francie, ale našla svou pravou lásku na americkém světadíle. Knihu vydala v roce 2013 a do češtiny byla přeložena v roce 2016.

Kniha se velmi dobře čte. Je napsaná jednoduše z praktického života, tedy přesně tak jak Bea skutečně žije. Ale pozor není to životopis o ni samotné. Bea prostě vypráví svůj životní příběh.

V úvodu knihy se dozvíme mnohé o jejím životě před životem bez odpadu. Žila jako každý jiný americký občan. Postupně se však dostáváme k důvodům, které Beu vedly k tak radikální změně životního stylu. Detailně popisuje výhody právě životního stylu ZeroWaste a zároveň čtenáře baví svými historami o extrémech, které na sobě vyzkoušela na cestě za ekologičtějším životem.

Kniha je přehledně rozdělena do kapitol dle místností v běžné domácnosti. Některé kapitoly možná přeskočíte jako například ZAHRADA, pokud bydlíte v městském bytě. Každá kapitola rozebere místnost dle všech 5Z zásad (zamítnout, zredukovat, zužitkovat, zrecyklovat, zkompostovat). Také představí jednotlivé rady, tipy a triky pro zjedodušení si bezodpadového života.

Kniha obsahuje i recepty na některé domácí produkty, prací prostředky či kosmetiku. Dále také odkazy na některé webové stránky pro usnadnění všech aspektů životního stylu bez odpadu.

V roce 2017 vyšlo v češtině již druhé vydání doplněné o poznámky od Martiny Kročilové, které přizpůsobují rady pro české prostředí českého čtenáře.

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Přinesla mi spoustu užitečných rad, něco jsem se naučila, něco jsem si ujasnila. Některé poznatky jsem už znala, ale určitě neuškodí si je připomenout. Opakování je přece matka moudrosti. Knihu doporučuju přečíst všem, kdo chtějí mít povědomí o tom jak se žije bez odpadu. Také těm, kteří chtějí zkusit takto žít.

Závěrem knihy je úvaha o společnosti a budnoucnosti bez odpadu. Zatím je to však velká utopie. Změnit běžnou domácnost na bezodpadovou trvá nějakou dobu, společnosti to také bude chvilku trvat.
Jak jsem zmínila výše, kniha je plná rad, tipů a triků, ale určitě nenařizuje "musíte, takto žít". Je jenom na čtenáři do jaké míry rady využije a jak blízko se přiblíží k pomyslné nule odpadů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama