Setkání s Janou Karasovou

2. prosince 2017 v 11:03 | Mišule |  Rady, tipy, triky
Jana Karasová je jednou ze zakladatelek blogu Czech Zero Waste. V pátek 1.12. zavítala do Prahy s přednáškou o životě bez odpadu.

Přednáška se nesla v přátelském duchu a dozvěděla jsem se spoustu nových informací i přesto, že už spoustu věcí znám. Holky z Czech Zero Waste mě vždy v něčem obohatí.

Jana přednášela o historii. Rozhodovala se zda-li to nazvat Historie odpadu nebo Historie v odpadu. Sama bych to nazvala Historie mezi odpadky, ale to je jen slovíčkaření. Podstatné jsou nové informace, které jsem si odnesla. Věděli jste, že první skládka byla v antických Aténách? Věděli jste, že v LA si mysleli, že je zatmění slunce kvůli dýmu, který vznikl díky spalování odpadků?
Sama jsem si myslela, že je lepší, když odpad spalovny spálí než, když skončí jen ležet na skládce. Nikdy mě nenapadlo přemýšlet nad tím, že ze spalování odpadu nám vlastně 1/3 odpadu zůstane v podobě kontaminovaného popela.

Jana byla velmi energická a pozitivně naladěná. Dokázala všechny posluchače aktivně zapojit díky přemýšlení ve skupinkách o tom, jak zamítnout, zredukovat a zužitkovat věci v dané oblasti života. Ať už to byla kuchyň, či koupelna, nebo třeba univerzitní půda. Všichni přišli s jednoduchými a reálnými nápady. Aneb kdo chce hledá způsoby ;).

Nejen, že jsem se obohatila já, ale dokázala jsem obohatit i lidi v mé skupince. Řekla jsem jim své nápady z mé bezodpadové domácnosti a přiblížila nápady ostatních skupinek.

Přednáška byla jak pro úplné začátečníky, tak i pro ty, co už o zero waste slyšeli. Jestli se najde další příležitost, jak se dostat na Czech Zero Waste přednášku, ráda se stavím.

Nakonec jsme dostali i domácí úkol Úžasný. Co uděláme až po přednášce přijdeme domů? Já osobně jsem si uvařila večeři ve stylu zero waste. Udělala jsem si krůtí plátek od řezníka, který mi ochotně vše váží do mých krabiček. Opekla jsem ho na sádle od prasátek od babičky a k tomu jsem si dala zeleninu, kterou jsem nakoupila na posledních farmářských trzích do vlastních pytlíčků :).

Příště na shledanou! :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama