Praha v odpadu

16. prosince 2017 v 16:22 | Mišule |  Rady, tipy, triky
Člověk od začátku svého bytí vždy v nějaké míře odpad vytvářel. A vždy se ho snažil dostat ze svého zorného pole. Odpad dáváme do koše, abychom ho neměli všude možně po bytech. Po té koše vynášíme do popelnic a tam často naše zorné pole končí. Málo koho zajímá, kde končí nebo co se s ním děje po té, co přijedou popeláři.

Pokud odpad třídíme, pak se velmi malé procento z vytříděného odpadu skutečně zrecykluje. Pokud netřídíme a vše házíme do směsného, pak takový odpad skončí na skládce a nebo ve spalovnách. Problém vyřešen? Ne. Při spalování odpadu zůstává 1/3 odpadu v podobě kontaminovaného popela. Pokud odpad odvezeme za město na skládku, pak se bude veškerý odpad bude rozkládat extrémně pomalu, protože na skládkách vzniká vlastní mikroklima.

Kdo jezdíte z Prahy po D8 směrem na Ústí nad Labem, tak si musíte všimnou kopce po své levé ruce. Víte, že ten kopec je uměle vytvořený? Ano, jedná se o skládku zvanou Skládka Ďáblice.
Skládka byla vybudovaná a uvedena do provozu v roce 1993 a dále se rozšiřovala v roce 2007. Tedy pro nedostatek místa bylo nutné skládku zvětšit po pohých 14 letech. Skládka byla vyhloubena do stejné hlouby jako je vysoký nynější kopec. To vše vyprodukovala Praha za pouhých 24 let. Na této skládce je uloženo 5 miliónu tun odpadu. V součanosti se jedná o největší skládku v České republice. (zdroj: http://dablice.cz/skladka-dablice)

Místo je nepřístupné veřejnosti a smí tam pouze zaměstnanci. Víte kolik volného prostoru pro veřejnost by vzniklo nebýt takového množství odpadu? Rozhloha skládky je 21 hektarů, což je stejná velikost jako 28 fotbalových hřišt vedle sebe. Nemalý kousek země, že?

Rok 2017 je posledním rokem, kdy se sem sváží odpadky z Prahy a okolí. Posledním prosincem bude skládka uzavřena a zatravněna i ze zbylé části.
Co se s místem bude dít následně je ve hvězdách. Jisté je ale to, že Ďáblíce je část Prahy žijící na skládce, stejně tak okolní části např. Březiněves. Obyvatelé těchto částí však dostavájí finanční kompenzaci a další bonusy (zájezdy do zahraničí) za to, že žijí v podstatě na skládce.
Myslíte, že peníze vynahradí smrad ze skládky?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama