Zero waste lifestyle

20. listopadu 2017 v 19:12 | Mišule
Zero waste, tedy v překladu nulový odpad, je životní styl, při kterém se předchází vzniku odpadu.

Všem je naprosto jasné, že nelze žít úplně bez odpadu, ale lze ho radikálně omezit. Jak? Jednoduše! Stačí trochu přemýšlet nad naším nakupním chováním.

Nejznámší představila tohoto životního stylu - Bea Johnson - vyprodukuje se svou čtyřčlenou rodinou a pejskem pouze jednu zavařovačku odpadu za rok. Díky tomu je jasné, že takto žít není nereálné, ale zároveň je důležité si uvědomit, že i přesto nějaký odpad tvořit budeme. Například když budeme nakupovat v obchodech, tak se zboží muselo dostat do těchto obchodů a při přepravě vznikl odpad v podobě fosilních paliv. Samozřejmě vzniká i další množství odpadů při přepravě, pokud vyloženě nenakupujeme ve specializovaných obchodech "BezObalu" a "Nebaleno".

Tudíž Zero waste, ta 0 je pouze ideál, ke kterému se snažíme přiblížit.

Jak jsem výše zmínila, musíme trošku přemýšlet a nebýt liní. Nejjednodušší způsob jak začít je například vzít si s sebou tašku na nákup, místo toho abychom si neustále kupovali nové a nové. Nejen, že nám to ušetří peníze, ale i šetříme životní prostředí.

Právě Bea definovala 5 jednoduchých kroků, jak žit ve stylu zero waste.

A to přesně v tomto pořadí.
1. Zamítnout - tedy odmítněte to, co nepotřebujete. Co to znamená? Zamyslete se, opravdu potřebujete ten letáček od jazykové školy, který vám nabídli v metru? Ne. Právě takové věci je potřeba zamítnout.

2. Zredukovat - to, co nemůžeme zamítnout, můžeme zredukovat. Tento bod velmi úzce souvisí s minimalismem, kdy lidé minimalizují své věci. Opravdu nepotřebuju mít tři šály na zimu, stejně v 95 % případů nosím jednu. A když je špinavá? Vyperu jí.

3. Zužitkovat - tedy to, co nemůžu zamítnout ani zredukovat, můžu zužitkovat. Využívám věci na maximum. Skleničku od okurek umyju a použiju znovu. Stejně tak jakoukoli láhev. Snažím se najít věci, které lze použít opakovaně.

4. Zrecyklovat - a pokud nedokážu věci zamítnout, zredukovat, nebo zužitkovat, tak je nakonec zrecykluju. Nebo uprecykluju (tedy využiji jinak než jaký byl původní účel - z designové lahve od alkoholu vytvořím lampičku apod.) Ale pozor zero waste neznamená více recyklovat, protože nejprve projdeme první 3 body a až teprve ke konci recyklujeme. ;)

5. Zkompostovat - tento bod spíše stojí trochu mimo. Ale zbytky z kuchyně patří na kompost a ne do koše - na skládce se totiž nerozloží díky plynům, které na skládkách vznikají.

Tak co, zkusíte to taky? :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama