Bez odpadové obchody

23. listopadu 2017 v 10:20 | Míšule |  Rady, tipy, triky
A kam vlastně chodit nakupovat?

Existuje řada možností, kde nakupovat bez zbytečných obalů a nosit si domů skutečně jen jídlo.

Momentálně vznikají nové pobočky obchodů Bez Obalu a to v Praze, Litoměřicích, Jihlavě, v Brně a dalších městech po celé České republice.
Ale to nejsou jediné obchody. Například specialista na kosmestiku v Praze je obchod Nebaleno pod Nuselským mostem.

Avšak pro běžný nákup není nutné chodit do speciálních obchodů. Běžným nákupem myslím pečivo, ovoce a zelenina, maso, uzeniny, sýry. Zajděte si do nejbližších lahůdek, vezměte si vlastní krabičky a poproste řezníka o nákup do vlastních krabiček. Nikdo mě neodmítl. V těchto lahůdkářství/řeznictví mívají i čerstvé pečivo a tudíž nemusíte běhat po celém městě a chodit do 10 různých obchodů ;).
Na čerstvou zeleninu a ovoce doporučuju farmářské trhy. Prodejci velmi ochotně naváží potraviny do vlastních pytlíčků. Vím, že trhy bývají pouze v jarních a letních měsících, ale ovoce a zeleninu lze nakoupit bez obalů i v supermarketech. Supermarketech se sice občas pozastaví nad tím, že máte vlastní pytlíček, ale žádný zákon nezakazuje nákup do vlastních nádob.

Mléko lze koupit ve skleněných lahvích, které pak využijete nějak jinak. Některé obchody nabízejí i zálohované obaly na mléčné produkty. Pokud však máte blízko kravín, nebo znáte někoho, kdo chová krávy, dojděte si k němu s vlastní lahví. Žijete ve městě a nemáte možnost dojít si do kravína? Po celé České republice jsou rozmístěny automaty na mléko, zkuste třeba ten.

Existuje také mapa bezodpadových obchodů a domácností. A dle bodů na mapě, takových míst není málo :)
https://mapa.reduca.cz/

Zkuste alespoň navšítiv jeden z bezobalových obchodů. Budete mile překvapeni, jak vstřícní a ochotní lidé v nich pracují.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Surly Surly | E-mail | Web | 28. srpna 2018 v 21:38 | Reagovat

O tej mape som sa len nedávno dozvedela z lovelyplanet.sk

U nás sú ešte fajn aj mliekarenské autá, ktoré chodia po obciach a tam si vlastne treba doniesť vlastné fľaše.
Inak zvykli po mne zazerať, keď som si v supermarkete zvykla kupovať ovocie/zeleninu v takých priehľadných vrecúškach alebo niekedy aj bez. Najmä ak bez. (Lebo to personál dochytá
) Čo tak celkom nechápem, lebo aj tak to doma umyjem/ošúpem. Navyše asi by sme sa až zhrozili keby sme vedeli kto to chytal, čím sa to postrekovalo a v čom to prevážali.
Istejší si môže byť človek len na tržnici.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama