Listopad 2017

Zero waste sváča

30. listopadu 2017 v 13:51 | Mišule |  Moje bezodpadová domácnost
Jak a kde nakupovat bez zbtečného odpadu jsem popsala již v předchozích článcích. Nyní se pojďme podívat na to, jak uvařené jídlo ke sváče, či k obědu do školy/práce zabalit bez zbytečných jednorázových obalů.

Rýma

28. listopadu 2017 v 11:40 | Mišule |  Rady, tipy, triky
Nastává nám období zimy a spousta z nás podlehne minimálně mírnému nachlazení. A jak takovou rýmu zvládnout s minimálním množstvím odpadu a zároveň skutečně bojovat a nadopovat se vitámíny?


Zero waste úklid

27. listopadu 2017 v 8:10 | Mišule |  Moje bezodpadová domácnost
O víkendu jsem uklízela a došel mi čistič na podlahy. A nyní máme několik možností jak na další úklid s méně odpadu.

Něco pro dámy

25. listopadu 2017 v 21:09 | Mišule |  Rady, tipy, triky
Určitě se ptáte, jak je možné žít jen s jednou zavařečkou odpadu, jako Bea Johnson. Obzvlášť pokud jsme dámy a máme větší spotřebu hygienických pomůcek během menstruace.

Procházka s košem

24. listopadu 2017 v 14:39 | Mišule |  Moje bezodpadová domácnost
Po dlouhé době jsem naplnila odpadkový koš a byla nucena ho vynést.

Jak jsem v jednom ze svých článků zmiňovala, na cestě k zero waste životu jsem ve fázi, kdy se zbavuji zásob a dále už nakoupím bez obalů.

Tudíž třídím a neustále přemýšlím, kde ještě lze odpad snížit.

Před tím než jsem začala jsem měla nejvíce směsného odpadu. Díky pořízení vermikompostéru jsem odpad velmi snížila. V současné době tvoří můj směsný odpad kosti z vařeného masa (ty na kompost k žížalkám nepatří), různé nítě, provázky od čajů a dámské hygienické pomůcky.

Nyní mám však nejvíce plastového odpadu. Různé krabičky od šamponů, krémů, obal od toaletního papíru apod. Navíc občas zhřeším a koupím si colu a chipsy. Oba obaly patří do plastů (dle Třiďte odpad, má to smysl!)

Nejméně mého odpadu tvoří papír. Nachází se v něm pouze papírové sáčky od čajů a různé drobné ústřišky. Co se týče papíru, mám několik zásad. Než papír vyhodím, popíšu ho z obou stran. Velké letáky a noviny nosím do sběrny papíru. A musím na schránku nalepit "Nevhazujte reklamu", pak nebudu muset ani do výkupu ;).

Sklo nemám žádné. Vždy sklenice nějak využuji a nebo někomu daruji, kdo je potřebuje. A o tom zero waste přece je! ;) Najít využití pro nepotřebné věci a netvořit odpad! :)

Jak na kompostování ve městě

24. listopadu 2017 v 9:16 | Mišule |  Rady, tipy, triky
Kompostovat na vesnici, kde máte domeček se zahradou není žádná věda. Problém bývá kompostování ve městech. Avšak i toto má řešení.

Mám pro vás hned několik tipů jak kompostovat i ve velkých městěch.

Bez odpadové obchody

23. listopadu 2017 v 10:20 | Míšule |  Rady, tipy, triky
A kam vlastně chodit nakupovat?

Existuje řada možností, kde nakupovat bez zbytečných obalů a nosit si domů skutečně jen jídlo.

Momentálně vznikají nové pobočky obchodů Bez Obalu a to v Praze, Litoměřicích, Jihlavě, v Brně a dalších městech po celé České republice.
Ale to nejsou jediné obchody. Například specialista na kosmestiku v Praze je obchod Nebaleno pod Nuselským mostem.

Avšak pro běžný nákup není nutné chodit do speciálních obchodů. Běžným nákupem myslím pečivo, ovoce a zelenina, maso, uzeniny, sýry. Zajděte si do nejbližších lahůdek, vezměte si vlastní krabičky a poproste řezníka o nákup do vlastních krabiček. Nikdo mě neodmítl. V těchto lahůdkářství/řeznictví mívají i čerstvé pečivo a tudíž nemusíte běhat po celém městě a chodit do 10 různých obchodů ;).
Na čerstvou zeleninu a ovoce doporučuju farmářské trhy. Prodejci velmi ochotně naváží potraviny do vlastních pytlíčků. Vím, že trhy bývají pouze v jarních a letních měsících, ale ovoce a zeleninu lze nakoupit bez obalů i v supermarketech. Supermarketech se sice občas pozastaví nad tím, že máte vlastní pytlíček, ale žádný zákon nezakazuje nákup do vlastních nádob.

Mléko lze koupit ve skleněných lahvích, které pak využijete nějak jinak. Některé obchody nabízejí i zálohované obaly na mléčné produkty. Pokud však máte blízko kravín, nebo znáte někoho, kdo chová krávy, dojděte si k němu s vlastní lahví. Žijete ve městě a nemáte možnost dojít si do kravína? Po celé České republice jsou rozmístěny automaty na mléko, zkuste třeba ten.

Existuje také mapa bezodpadových obchodů a domácností. A dle bodů na mapě, takových míst není málo :)
https://mapa.reduca.cz/

Zkuste alespoň navšítiv jeden z bezobalových obchodů. Budete mile překvapeni, jak vstřícní a ochotní lidé v nich pracují.

Zero waste nakupování

22. listopadu 2017 v 19:35 | Mišule |  Rady, tipy, triky
Nakupování je jedna z velmi častých činností, které prostě dělat musíme. A jde to i bez odpoadů

Zero waste nakupování není vůbec žádná věda. Stačí se držet pár jednoduchých zásad a půjde to samo.

Nejlepší den v týdnu

22. listopadu 2017 v 15:17 | Mišule |  Moje bezodpadová domácnost
Nejlepší den v týdnu pro Zero waste nakupování v mém okolí je jednoznačně středa.

Před OC Arkády Pankrác totiž probíhají trhy až do 20.12. a prodejci mají široký výběr zeleniny, ovoce a všech dalších pochutin. Vše ochotně naváží do mnou přinesených pytlíčků a nikdo se ničemu nediví.

A když už jsem v tom nakupování skočím si dolů do Braníka k řezníkovi pro jedinečné sýry a lahůdky. Není problém tu nakoupit i ve velkém maso.

Tak hurá na nákupy do Branických lahůdek a na farmářské trhy! :)

Jak jsem začala žít zero waste

21. listopadu 2017 v 14:55 | Mišule |  Moje bezodpadová domácnost
Moje cesta k zero waste trvala přibližně rok.
Začalo to založením vlastní domácnosti. Odstěhovala jsem se od rodičů a začala žít s přítelem. Pořídili jsme si odpadkový koš na tříděný odpad a začali velmi aktivně třídit papír, plast a směs. Díky tomu, že jsem začala třídit a přesně jsem věděla, co do toho koše dávám, zjistila jsem, že většina odpadu z mojí domácnosti je bioodpad - zbytky zeleniny, které není možné dále zpracovat.
A tím začala moje cesta....